راهنمای خرید اجاق گاز

راهنمای خرید اجاق گاز

داشتن یک وسیله برای آماده سازی غذا یک امر ضروری است، به همین خاطر آشپزخانه بدون اجاق گاز معنا ندارد. بودن این وسیله در آشپزخانه کمک می‌کند تا غذا طبخ شود. در واقع غذا پختن بدون یک اجاق گاز حرفه‌ای و مناسب امکان‌پذیر نیست؛ اما تهیه و خرید این محصول، نیاز به اطلاعات دارد تا بتوان به راحتی در بین هزاران محصولی که در بازار موجود است، مناسب‌ترین آن را خریداری کنیم. شفق در این راستا می‌تواند شما را راهنمایی کند، پس همراه ما باشید.

کدام اجاق گاز را خریداری کنیم؟

به طور کلی اجاق گازها در چند مدل تولید شده‌اند. هر مدل برای نیاز و برای یک فضا مناسب است. به طور مثال اگر فضای آشپزخانه شما کوچک است می‌توانید از نوع رومیزی این محصول خریداری کنید. البته باید توجه کنید چه تعداد شعله برای پخت و پز شما کافی است. اگر زیاد اهل کیک درست کردن و پیتزا پختن هستید، بهتر است به سراغ نوع فر دار این محصول بروید. البته لازم به ذکر است که اجاق گازهای فر دار به نسبت قیمت بالاتری دارند؛ اما اگر برای شما داشتن فر چندان اهمیتی ندارد می‌توانید نوع بدون فر آن را تهیه کنید.

به سوخت اجاق گاز توجه کنید

در زمان خرید یک اجاق گاز مناسب برای خانه، توجه کنید که نوع سوخت مصرفی آن چیست؟ اگر می‌خواهید ‌از گاز شهری استفاده کنید، می‌توانید مدل‌های گازی را انتخاب کنید، اما‌ لازم به ذکر است‌ که شما می‌توانید‌ از مدل‌های برقی و یا الکتریکی نیز دیدن کنید. البته جالب است بدانید که مدل برقی این محصول چندان مورد استقبال قرار نگرفته است. چراکه امروزه در همه خانه‌ها گاز کشی شهری صورت گرفته و نیازی به استفاده نوع برقی این کالا نمی‌باشد.

راهنمای خرید آبمیوه گیری
حتما بخوانید

اجاق گاز برقی بهتر است یا گازی؟

در جواب این سؤال باید بگوییم قطعاً نوع گازی این محصول بهتر است. چراکه در صورت قطعی برق، این محصول خاموش نخواهد شد و همچنین غذا پختی همگن‌ و یکنواخت خواهد داشت. ضمن اینکه در زمان استفاده از نوع برقی باید از ظروف مخصوص به آن استفاده کنید. ناگفته نماند که شما نمی‌توانید در نمونه برقی این محصول، شعله را مشاهده کنید و امکان دارد که همین مسئله برای شما خطرساز شود. البته باز هم انتخاب نوع اجاق گاز کاملاً به این بستگی دارد که نوع سوختی که شما در دسترس دارید، چیست.

 آیا داشتن فن کانوکشن ضروری است؟

زمانی شما به فن کانوکشن نیاز پیدا می‌کنید که بخواهید کیک و شیرینی‌جات طبخ کنید. این فن در دیواره پشتی گاز واقع شده است و هوای گرم را به جریان در می‌آورند. معمولاً وقتی از این فن در ساخت و تولید محصول نام برده شده استفاده می‌شود، قیمتی متوسط به آن می‌دهد.

اجاق گاز چند محفظه بخریم؟

در بعضی از مدل‌های تولید شده این محصول، محلی که به فر اختصاص داده شده است، به دو قسمت تقسیم شده است. این دو فضای متفاوت به شما این امکان را می‌دهد تا دو نوع غذا را با دو دمای پخت متفاوت طبخ نمایید. اگر تصور می‌کنید که این دو محفظه برای شما کارآمد است، می‌توانید از این نوع اجاق گاز خریداری کنید.

راهنمای خرید سرخ کن
حتما بخوانید

اجاق گازی با ترموکوپل بخرید

وجود ترموکوپل در ساختار اجاق گاز، کمک می‌کند تا زمانی که شعله به علت سر ریز شدن غذا، باد و… خاموش شود، از نشت گاز و آتش سوزی جلوگیری شود. پس توجه کنید که در زمان خرید محصول انتخابی شما دارای ترموکوپل باشد.

آیا فندک برای اجاق گاز مهم است؟

اگر می‌خواهید شعله‌ها را بدون دردسر روشن کنید، نوع فندک دار این محصول برای شما مناسب‌تر است؛ اما اگر عادت به فندک‌های دستی و یا کبریت دارید، می‌توانید گازی بدون فندک خریداری کنید. در نظر داشته باشید که داشتن فندک برای این محصول از بروز خطرات احتمالی مانند سوختگی جلوگیری می‌کند. چراکه تنها کافی است شما ولوم گاز را فشار داده و بچرخانید، سپس خواهید دید که در عرض چند ثانیه شعله روشن خواهد شد.

نوع روکار بهتر است یا توکار؟

زمانی که شما اجاق گاز را بر روی کابینت نصب می‌کنید، به آن توکار می‌گویند؛ اما اینکه نوع توکار برای شما مناسب است یا روکار، باید نگاهی به فضای آشپزخانه خود بی اندازید. ابتدا مطمئن شوید که فضای کافی برای استقرار اجاق گاز را دارید، در غیر این صورت اقدام به خرید نوع توکار آن کنید.

اجاق گاز چند شعله بخریم؟

تعداد شعله‌ها کاملاً بستگی به میزان پخت و پز شما دارد. اگر خانواده‌ای کم جمعیت هستید، اجاق گاز چهار شعله یا سه شعله هم برای شما کافی است اما اگر تعداد نفرات شما بیش از 3 نفر است بهتر است اجاق گازهای پنج شعله را خریداری کنید.

راهنمای خرید ساندویچ ساز
حتما بخوانید

قیمت اجاق گاز چقدر است؟

قیمت این محصول، بسته به ویژگی‌هایی که دارد و همچنین ایرانی یا خارجی بودن و یا برند تولید کننده، متغیر است؛ اما در نظر داشته باشید که آنقدر تنوع در این محصول زیاد است که شما می‌توانید با هر میزان بودجه برای خانه خود یک اجاق گاز خریداری کنید؛ اما حتماً قبل از اقدام به خرید، بودجه خود را از پیش مشخص کنید تا در زمان خرید، دچار سردرگمی نشوید.