راهنمای خرید تابه

راهنمای خرید تابه

تابه به عنوان یکی از پرکاربردترین‌ ابزار و وسایل آشپزخانه به شمار می‌آید. این وسیله کمک می‌کند تا غذاهای به راحتی سرخ و پخته شوند. ابعاد و اندازه‌های تابه‌ها متفاوت است؛ اما اینکه کدام جنس تابه را خریداری کنیم بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که قصد خرید تابه مناسب را دارید، با شفق تا انتهای این مطلب همراه باشید.

آیا داشتن روکش نچسب برای تابه ضروری است؟

تابه‌ای که خریداری می‌کنید باید حتماً روکش نچسب داشته باشد تا در زمان سرخ کردن، مواد غذایی به آن نچسبد. بطور مثال در زمان سرخ کردن ماهی، وقتی می‌خواهید ماهی را زیر و رو کنید، گوشت و پوست‌ ماهی به آن نچسبد و به راحتی پشت و رو شود.

اهمیت جنس تابه

تابه‌ها امروزه در دو نوع چدن و طرح چدن تولید می‌شوند؛ اما باید بدانید که نوع چدن این محصول، بسیار سنگین بوده و جابجایی آن در آشپزخانه بسیار سخت است. همچنین شست و شوی تابه‌هایی که از جنس چدن ساخته شده‌اند بسیار دشوار است. به همین خاطر تابه‌هایی به بازار عرضه شده‌اند که کف آن‌ها از جنس چدن نچسب بوده و از نظر ظاهر کاملاً شبیه به چدن اصل می‌باشند.

تابه سرامیکی را خریداری کنیم؟

زمانی که به کف تابه‌های سرامیکی نگاه می‌کنید، تصور می‌کنید سرامیک است، در صورتی که زیاد هم شبیه به آن نیست. در واقع یک لایه پوشش سرامیکی به روی کف تابه کشیده شده است تا خاصیت نچسب بودن به آن بی افزاید. اگر تصمیم دارید که از تابه‌های سرامیکی تهیه کنید، سعی کنید که به سراغ رنگ سفید آن نروید؛ زیرا پس از چند بار استفاده شاهد بروز لک‌هایی در کف آن خواهید بود که شما را به درد سر می‌اندازند.

راهنمای خرید ظرف نگهدارنده
حتما بخوانید

چه نوع دری برای تابه مناسب است؟

اگر می‌خواهید روند پخت غذا را مشاهده کنید، می‌توانید از تابه‌هایی تهیه کنید که در آن‌ها شیشه‌ای است. در صورتی که روند پخت برای شما اهمیت چندانی ندارد، می‌توانید به سراغ تابه‌هایی بروید که دری از جنس خود دارند؛ اما در نظر داشته باشید که باید تابه‌ای که خریداری می‌کنید دارای در باشد.

چه تابه‌ای را بخرم؟

تابه‌ها انواع مختلفی دارند مانند تابه‌های لبه‌دار، تابه‌های ماهی، تابه‌های مخصوص کباب و استیک و تابه‌های رژیمی. در زمان خرید تابه باید مشخص کنید که برای طبخ چه نوع غذایی می‌خواهید از آن استفاده کنید. ضمن اینکه هر کدام کارایی ویژه‌ای دارند که هر خانم خانه‌دار ممکن است به آن‌ها نیاز داشته باشد.

نکاتی جهت نگهداری از تابه

تابه نیز مانند سایر لوازم خانه نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. حتماً توجه کنید که از کشیدن اجسام تیز به کف تابه به شدت پرهیز کنید. این کار می‌تواند به لایه نچسب کف تابه آسیب زده و خاصیت نچسب بودن آن را از بین ببرد. ضمن اینکه در زمان شستشو از اسکاچ‌های زبر و سیم‌های ظرفشویی استفاده نکنید. شما می‌توانید برای شستن تابه از تکه‌ای ابر به همراه مایع ظرف شویی استفاده نمایید.