راهنمای خرید ظروف پذیرایی

راهنمای خرید ظروف پذیرایی

ظروف پذیرایی مجموعه‌ای از ظرف‌های هستند که در زمان پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مجموعه از ظرف‌ها شامل بشقاب میوه‌خوری، لیوان، فنجان، ظرف میوه، ظرف آجیل و … می‌باشد. اگر برای پذیرایی از میهمانان خود به دنبال ظروف پذیرایی مناسب هستید، به شما پیشنهاد می‌دهیم شفق را تا انتهای این مطلب همراهی کنید. ما می‌خواهیم بهترین و کارآمدترین این ظروف را به شما معرفی کنیم.

جنس ظروف پذیرایی

امروزه ظروف پذیرایی با مدل‌ها و جنس‌های مختلفی تولید شده‌اند و به حق انتخاب فراوانی می‌دهند. پس می‌توانید با خیال راحت و با در نظر گرفتن سلیقه‌تان، مدل دلخواهتان را انتخاب نمایید.

ظروف چینی

ظروف چینی یکی از ظروفی هستند که از دیرباز تا به امروز همراه ما بوده‌اند. همه ما چینی‌های گل قرمز خانه مادربزرگ را به یاد داریم. ظروف چینی می‌توانند برای یک میهمانی رسمی مناسب باشند؛ اما توجه کنید که طرحی که انتخاب می‌کنید، با سایر لوازم پذیرایی شما سازگاری داشته و اصطلاحاً ست باشد. اگر تصمیم دارید که از ظروف چینی استفاده کنید، حتماً آن‌ها را چک کنید تا لعاب آن هوا نداشته باشد. همچنین اگر می‌خواهید آن‌ها را داخل ماشین ظرفشویی شستشو دهید، حتماً از فرم گرد آن تهیه کنید تا به راحتی درون ماشین ظرفشویی جای بگیرد.

راهنمای خرید زودپز
حتما بخوانید

ظروف آرکوپال

جنس دیگری که برای ساخت ظروف پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آرکوپال است. این ظروف ماده‌ای بین چینی و شیشه می‌باشند اما نسبت به ظروف چینی سبک‌تر و نازک‌تر هستند. لازم به ذکر است مقاومت آن‌ها نسبت به ظروف چینی نیز بیشتر است. در زمان خرید ظروف پذیرایی آرکوپال به این مسئله توجه کنید که دارای موج و لب پریدگی نباشند. شما با خریداری این ظروف می‌توانید ‌به راحتی آن‌ها را داخل ماشین ظرفشویی شسته و یا برای گرم نمودن مواد غذایی داخل ماکروویو قرار دهید.

ظروف شیشه‌ای

ظروف پذیرایی شیشه‌ای، نوعی دیگر از ظروف می‌باشد؛ اما آن‌ها را با کریستال اشتباه نگیرید. ظروف کریستال از ظروف شیشه‌ای نازک‌تر هستند همچنین درخشش بیشتری دارند. اگر می‌خواهید در زمان خرید تفاوت ظروف شیشه‌ای و کریستال را در زمان خرید متوجه شوید، می‌توانید ضربه‌ای به آن بزنید، اگر صدایی زنگدار و طولانی شنیدید، جنس آن از کریستال است. در صورتی که با ضربه زدن بر روی ظروف شیشه‌ای شما صدایی خفه خواهید شنید.

ظروف ملامین

قبل از ورود ظروف آرکوپال، ظروف ملامین مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این ظروف تنوع فراوانی در رنگ و طرح دارند. همچنین وزن آن‌ها فوق العاده سبک بوده و شما به راحتی می‌توانید آن‌ها را جابه‌جا کنید. این ظروف کم‌کم با ورود ظروف چینی و آرکوپال، کنار گذاشته شدند. لازم به ذکر است که شستشوی این ظروف آسان است اما برای استفاده درون ماکروویو اصلان مناسب نیستند. خوب است بدانید که به مرور زمان رویه این ظروف پوسته پوسته شده و کیفیت روز اول خود را از دست می‌دهند.

راهنمای خرید سرویس قابلمه
حتما بخوانید

ظروف سفالی و سرامیکی

ظروف سفالی و ظروف سرامیکی، از خاک رس ساخته می‌شوند که یک لایه لعاب به آن‌ها اضافه می‌شود. این مدل از ظروف ظاهری ساده داشته و به عنوان سالم‌ترین ظروف پذیرایی به شمار می‌آیند. در زمان خرید این نوع از ظروف توجه کنید که لعاب آن تاب نداشته باشد و به طور یک دست لعاب شده باشند.

ظروف چوبی

ظروف چوبی، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین ظروف پذیرایی به شمار می‌آیند. این ظروف وزن سبکی داشته و عمدتاً از جنس چوب بامبو می‌باشند. در زمان خرید این ظروف حتماً از فروشنده بپرسید که رنگ به کار رفته شده در رنگ آمیزی رنگ شیمیایی است یا رنگ گیاهی مخصوص. در صورتی که از رنگ شیمیایی استفاده شده بود، آن را خریداری نکنید.

ظروف مسی

مس، به عنوان یک فلز قدیمی است که از گذشته تا به امروز در صنعت‌های مختلفی از آن استفاده شده است. ظروف مسی، می‌تواند به شما حس نوستالژیک را القا کند و برای سرو غذاهای سنتی کاملاً مناسب است؛ اما در نظر داشته باشید که مس فلزی سنگین است و جابه‌جایی آن کممی ما را به دردسر می‌اندازد. در زمان خرید ظروف پذیرایی مسی توجه کنید که فاقد تیزی باشد تا در زمان استفاده و شستشو دچار مشکل نشوید.

راهنمای خرید قندان
حتما بخوانید

کدام جنس ظروف پذیرایی مناسب‌تر است؟

اینکه ما به شما بگوییم کدام جنس از ظروف پذیرایی را تهیه کنید، امری بیهوده است. در مرحله اول باید دکوراسیون و سایر لوازم پذیرایی خود را در نظر بگیرید. به طور مثال در صورتی که کلیه ظروف شما کریستال هستند، چندان زیبا نیست که ظروف پذیرایی مسی را خریداری کنید. همچنین باید در نظر بگیرید که کدام نوع متریال ظروف پذیرایی برای شما مناسب‌تر است.

ظروف پذیرایی چند پارچه بخریم؟

به تعداد ظروفی که شما به عنوان ست ظروف پذیرایی خریداری می‌کنید، پارچه می‌گویند. اینکه شما به چه تعداد ظروف پذیرایی نیاز دارید، بستگی به این دارد که در هر بار پذیرایی از میهمانان، به چه چیزهایی نیاز دارید. قطعاً اگر جزو افرادی هستید که افراد زیادی را به خانه خود دعوت می‌کنید، ست 24 پارچه ظروف پذیرایی برای شما کم است. هر ست پذیرایی دارای تعداد ظروف ضروری و با تعداد مشخص شده‌ای هستند. ظرف میوه، ظرف آجیل خوری، بشقاب میوه‌خوری، نمکدان، ظرف شکلات خوری، ظرف شیرینی خوری و… در ست‌های ظروف پذیرایی وجود دارند؛ اما اگر به سراغ سرویس 6 نفره می‌روید نباید انتظار داشته باشید که دو عدد ظرف میوه‌خوری دریافت کنید.

قیمت ظروف پذیرایی

جنس ظروف پذیرایی در قیمت گذاری آن دخیل است. همچنین هر چه تعداد تکه‌های ست ظروف پذیرایی بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد داشت؛ اما ظروف پذیرایی آرکوپال نسبت به سایر ظروف، مقرون به صرفه‌تر هستند؛ اما اگر سبکی کلاسیک را برای پذیرایی از میهمانان می‌پسندید، بهتر است به سراغ ظروف کریستالی بروید. البته لازم به ذکر است که شما باید بودجه خود را از پیش تعیین کنید تا بتوانید محدودیت انتخابی برای خود مشخص کنید.

راهنمای خرید وک
حتما بخوانید