راهنمای خرید فرش دستباف

راهنمای خرید فرش دستباف

یکی از صنایع دستی ایران فرش دستباف است. این محصول در طرح و رنگ‌های مختلف و همچنین توسط افراد مختلفی در اقصی نقاط ایران بافته شده است؛ اما در زمان خرید این محصول باید به نکات ریزی توجه کنید که شفق در این مطلب کلیه این نکات را به شما خواهد گفت.

به تار و پود توجه کنید

یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های فرش دستباف، تار و پود آن است. در نظر داشته باشید که باید بتوانید به راحتی تار و پود را از هم تمیز داده و تشخیص دهید. در غیر این صورت فرشی که انتخاب کرده‌اید از کیفیت لازم برخوردار نیست.

پرزهای فرش را بررسی کنید

از دیگر معیاری‌هایی که در زمان خرید فرش دستباف باید به آن توجه کنید، پرزهای فرش است. شما باید بتوانید به راحتی پرزها را مشاهده کنید. همین‌طور پرزها باید به دوتارهای گره خورده باشند. هر یک از این موارد از لازمه‌های شناخت این نوع فرش می‌باشد.

کدام نوع فرش دستباف برای من مناسب است؟

به طور کلی این نوع فرش در مدل‌های مختلفی بافته می‌شود. شما می‌توانید انواع فرش‌های دستباف را در مدل‌های پشمی، تمام ابریشم، گل ابریشم، کف ابریشم و سوف در بازار مشاهده کنید.‌ به طور مثال به فرشی که تار و پود آن از جنس پنبه و پرزهای آن از جنس پشم باشد، به آن فرش دستباف پشمی می‌گویند. البته در نظر داشته باشید که فرش‌هایی که در ایلات و عشایر بافته شده باشد، به جای نخ پنبه از پشم استفاده می‌کنند. در صورتی که به فرش‌هایی که پرز و چله آن‌ها از ابریشم باشد، فرش‌های تمام ابریشم هستند. همین‌طور در فرش‌هایی که پل ابریشم نام گرفته‌اند، در نقش‌ها حاشیه‌های فرش، از پرزهای ابریشمی استفاده شده است. ضمن اینکه چله این نوع از فرش‌های دستباف از ابریشم می‌باشد.

راهنمای خرید گبه
حتما بخوانید

فرش‌هایی‌ که کف ابریشم نام گرفته‌اند، در بافت آن‌ها، به‌ جای پرزهایی از جنس پشم، از جنس ابریشم استفاده شده است؛ اما در نوع سوف که به قالی‌های دستباف سوف معروف هستند، زمینه آن‌ها را پود ضخیم و نازک تشکیل داده‌اند و نقش‌های گل و بوته، همگی پرزدار می‌باشند. شما باید با در نظر گرفتن نوع مورد نظر خود، محصولی مناسب را انتخاب کنید.

به دکوراسیون خانه خود توجه کنید

ما کلیه انواع فرش‌های دستباف را برای شما شرح دادیم. در زمان خرید سبک دکوراسیون خود را بررسی کنید. باید بدانید که طرح‌های شلوغ برای کف و فضای خانه شما مناسب است یا طرح‌های خلوت. حتماً در زمان تهیه و انتخاب این محصول، به طرح و جنس آنکه با اجزای دکوراسیون شما هماهنگی لازم را ایجاد نماید، دقت نمایید.

محل قرارگیری فرش را مشخص کنید

حتماً در نطر بگیرید که پهن کردن فرش‌های دستباف در مقابل نور خورشید به شدت خودداری کنید. این کار سبب می‌شود تا با گذشت زمان، رنگ فرش در قسمت‌هایی که در معرض نور خورشید بوده است تغییر کند و از ظاهر اولیه خود خارج شود.

قیمت فرش دستباف در بازار چقدر است؟

این محصول ازآنجایی که کار دست است، قیمتی ندارد. در واقع هیچ هنری قیمت ندارد و نمی‌توان برای آن هزینه‌ای را مشخص کرد؛ اما به طور کلی، جزو اثاثیه منزل گران قیمت به شمار می‌آید که باید در زمان خرید، هزینه زیادی را پرداخت نمایید.

راهنمای خرید فرش ماشینی
حتما بخوانید