راهنمای خرید قهوه جوش

راهنمای خرید قهوه جوش

اسپرسو به عنوان یک نوشیدنی محبوب در بین مردم است، به همین خاطر قهوه جوش یا همان موکاپات اولین بار‌ در سال 1933 به بازار عرضه شد. این محصول اولین اسپرسو ساز اجاقی و رو گازی بود که مورد استفاده قرار گرفت. اگر تصمیم دارید در کمتر از چند دقیقه، در منزل برای خود اسپرسو ‌درست کنید و از آن لذت ببرید، می‌توانید یک موکاپات خریداری کنید؛ اما خرید موکاپات نیاز به اطلاعات کافی دارد تا مناسب‌ترین آن را تهیه نمایید. به همین خاطر شفق تصمیم گرفته است‌ در این مطلب خصوصیات و ویژگی‌های یک موکاپات مناسب را به شما بگوید.

انواع قهوه جوش

قهوه جوش‌ها به طور کلی از نظر جنس و اندازه، تنوع خوبی دارند. به همین خاطر به مصرف کننده این اجازه را می‌دهند تا حق انتخاب داشته باشد. قهوه جوش‌ها از نظر اندازه نیز به سایزهای 1 و 2 و 3 و 4 و 6 و 9 و 12 و 14 و 18 تقسیم بندی می‌شوند که لازم به ذکر است این سایز بندی به این منظور است که یک موکاپات می‌تواند به این تعداد فنجان اسپرسو تولید نماید.

به برند و محل ساخت موکاپات توجه کنید

امروزه قهوه جوش‌های فراوانی توسط کشور و شرکت‌های سازنده مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند؛ اما در بین تمامی آن‌ها، بهترین و با کیفیت‌ترین قهوه جوش‌ها، ساخت کشور ایتالیا هستند. پس زمانی که قصد خرید موکاپات را داشتید توجه کنید که کشور سازنده آن ایتالیا باشد.

راهنمای خرید سبد سیب زمینی و پیاز
حتما بخوانید

رو گازی بهتر است یا برقی؟

اگر فرصت این را ندارید‌ که مدام شعله گاز را چک کنید و مانع از سوختن اسپرسو شوید، نوع برقی قهوه جوش برای شما مناسب‌تر است؛ زیرا این دستگاه از قابلیت تنظیم دمای خودکار بهره‌مند بوده و مانع از سوختن اسپرسوی شما می‌شود؛ اما در نظر داشته باشید که نوع برقی این محصول گران‌تر است. در صورتی که قصد خرید قهوه جوش رو گازی را دارید، باید آن را کاملاً سازگار با نوع اجاق گاز خود خریداری نمایید.

قهوه جوش را به چه ظرفیتی بخرم؟

اگر صرفاً برای خودتان اسپرسو درست می‌کنید، بهتر است از نوع تک فنجان آن تهیه کنید. علاوه بر سایز مناسبی که دارد، قیمت پایین‌تری نسبت به قهوه جوش‌های سایز بزرگ‌تر دارد؛ اما اگر چند نفر هستید که علاقه به اسپرسو دارید، باید به سراغ موکاپات‌های چند نفره بروید.

جنس آلومینیوم قهوه جوش را بخرم یا استیل؟

اگر از نظر قیمت بخواهیم با هم مقایسه کنیم، قطعاً قیمت قهوه جوش‌هایی که از جنس آلومینیوم هستند، ارزان‌تر است اما در واقع طعم اسپرسو در قهوه جوش‌هایی که از جنس استیل هستند، بهتر و دلچسب‌تر است. لازم به ذکر است که تغییر طعم در قهوه جوش‌های از جنس آلومینیوم به این دلیل است‌ که این فلز، فلزی متخلخل بوده و در سطح خود دارای سوراخ‌های ریزی می‌باشد. با گذشت زمان و درست کردن اسپرسو، این سوراخ‌های کوچک با ذرات قهوه و چربی پر می‌شوند. در صورتی که طبق روش اصولی تمیز نشوند، به مرور زمان بر روی طعم قهوه اثرگذار خواهند بود.

راهنمای خرید گریل
حتما بخوانید

قیمت قهوه جوش چقدر است؟

همان طور که پیش‌تر گفته شد، قهوه جوش‌هایی که از جنس استیل ساخته شده‌اند، گران‌تر هستند. ضمن اینکه هر چه تعداد کاپ‌های قهوه جوش بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت. در صورتی که قصد خرید یک قهوه جوش را دارید، حتماً مقدار کاپ‌هایی که از آن می‌خواهید را مشخص نمایید و به جنس آن نیز توجه کنید.