راهنمای خرید لامپ

راهنمای خرید لامپ

لامپ به عنوان یک منبع روشنایی به شمار می‌آید و تقریباً خانه‌ای بدون این محصول وجود ندارد؛ اما مانند سایر لوازم خانه، این محصول نیز در چند مدل مختلف تولید شده است که باید بدانید کدام‌یک از آن‌ها برای شما مناسب است. شفق در این مطلب شما را برای خرید یک لامپ ایدئال همراهی خواهد کرد.

انواع لامپ‌های موجود در بازار

به طور کلی لامپ‌ها در پنج نوع، تخلیه با شدت بالا، رشته‌ای، هالوژن، مهتابی، کم‌مصرف و LED تولید شده‌اند. هرکدام از این محصولات برای نوعی از نیاز هر خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور مثال لامپ‌های تخلیه با شدت بالا، نوعی سیستم خاص دارند‌ که به وسیله دو الکترود فلزی در فضای شیشه‌ای قرار گرفته‌اند. این الکترودها در محصول به وسیله گازهای زنون، نئون، متال هاید، آرگون و… از یکدیگر جدا شده‌اند. برق از بین این گازها عبور کرده و با ایجاد واکنش یونی، ایجاد نور می‌کند؛ اما در لامپ‌های رشته‌ای که جزو مرسوم‌ترین و رایج‌ترین نوع این محصول می‌باشد، در ولتاژهای مختلف تولید شده‌اند. برق از میان رشته‌های تعبیه شده در این محصول عبور کرده و روشنایی را ایجاد می‌کند.

در نظر داشته باشید که مصرف این نوع از محصول نام برده شده زیاد بوده و در صورتی که تصمیم دارید چندین‌ لامپ خریداری کنید، ممکن است که مجبور شوید قبض‌های نجومی برق را پرداخت نمایید. در صورتی که لامپ‌های هالوژن مصرف کمتری دارند همین طور گرمای کمتری از خود در زمان روشن بودن تولید می‌کنند. این نوع از محصول، از نوع رشته‌ای کم‌مصرف‌تر است اما بازهم نسبت به نوع ال ای دی، مصرف بالایی دارد. ضمن اینکه این نوع از لامپ‌ها، برای مصرف خاصی مناسب هستند و کاربرد محدودی دارند.

راهنمای خرید پنل اج لایت
حتما بخوانید

لامپ‌های مهتابی، نوع دیگری از این محصول است توجه داشته باشید که برای داشتن این نوع از محصول، باید قاب مهتابی را هم خریداری کنید. این محصول بدون قاب مهتابی، توانایی ایجاد روشنایی را ندارد. ضمن اینکه در مدل‌های مختلفی تولید شده است که می‌توانید ‌مناسب‌ترین مدل آن را برای روشنایی فضای مورد نظر خود انتخاب نمایید.

با ورود لامپ‌های کم‌مصرف، تحول عظیمی در صنعت روشنایی ایجاد شد. این نوع از محصول مانند فلورسنت‌ها می‌مانند. همین طور برای ایجاد روشنایی، به انرژی کمی نیاز دارند. کیفیت نور در این مدل بسیار بالا بوده و طول عمر مناسبی دارند. توجه کنید که در استفاده مداوم از این نوع لامپ‌ها برای ایجاد روشنایی، به مرور زمان دچار عارضه‌های پوستی خواهید شد. در عوض لامپ‌های ال ای دی، فاقد هرگونه رشته‌ای هستند. همین طور نوردهی مطلوبی از خود دارند و انرژی کمی را استفاده می‌کنند. همچنین‌ در اثر استفاده مداوم، برای شما هیچ ضرری نخواهند داشت؛ اما توجه کنید که این نوع لامپ‌ها نسبت به دیگر انواع این محصول، قیمت بالاتری دارند.

کدام نوع لامپ برای من مناسب است؟

ابتدا فضایی که برای آن روشنایی می‌خواهید را در نظر بگیرید. همین طور توجه کنید که محل نصب لامپ، چخ نوع سرپیچی دارد. به طور مثال شما اگر قاب مهتابی داشته باشید، نمی‌توانید یک لامپ رشته‌ای را خریداری کنید و بر روی قاب مهتابی نصب نمایید.

راهنمای خرید لوستر
حتما بخوانید

به مصرف انرژی محصول توجه کنید

اگر تصمیم دارید که تعدادی از این محصول را خریداری کنید، حتماً در نظر بگیرید که هر محصول، چه مقدار انرژی مصرف می‌کند. در این صورت شما با قبض‌هایی با اعداد و رقم نجومی روبه‌رو نخواهید شد. ضمن اینکه بید توجه کنید که نور چه رنگی می‌خواهید. به طور مثال لامپ‌های کم‌مصرف در دو رنگ مهتابی و زرد تولید می‌شوند که شما می‌توانید با ترکیب این دو رنگ روشنایی، فضای بهتری را ایجاد نمایید.

قیمت این محصول در بازار چقدر است؟

همان طور که پیش‌تر گفته شد، لامپ‌های ال ای دی، جزو گران‌ترین‌ نوع این محصول می‌باشد؛ اما مصرف انرژی کمتری داشته و عمر طولانی‌ای دارند. همین طور در نظر بگیرید که توان هر لامپ با دیگری متفاوت است که می‌تواند بر روی قیمت آن تأثیر بگذارد.