راهنمای خرید وک

راهنمای خرید وک

تابه وک یکی از لوازمی است که در دوره کهن چین بسیار پرمصرف بوده است. البته این تابه امروزه هم در چین کاربرد دارد و آن‌ها می‌توانند با استفاده از این تابه، هر نوع غذایی را در آن طبخ نمایند. آن‌ها بدون اینکه به ظرف دیگری احتیاج داشته باشند، کلیه مراحل طبخ غذا مانند پختن، سرخ کردن، بخار پز کردن و… را درون این تابه انجام می‌دهند. اگر قصد خرید تابه وک را دارید، ابتدا باید با انواع آن‌ها آشنا شوید. شفق تصمیم دارد در این مطلب شما را برای خرید یک تابه وک مرغوب راهنمایی کند.

انواع تابه وک

تابه‌های وک، در مدل‌های مختلفی ساخته شده‌اند؛ اما نمونه‌های اولیه این تابه شبیه به یک نیم‌دایره تو خالی هستند. به این نوع از تابه‌ها، تابه وک ته گرد می‌گویند. این تابه دیواره بلند داشته و دهانه آن باز و گشاد است. این تابه با استفاده از پایه‌هایی که مختص به آن ساخته شده است، بر روی شعله اجاق گاز قرار می‌گیرد. استفاده از تابه وک را بر روی اجاق گازهای برقی توصیه نمی‌کنیم، زیرا باعث می‌شود حرارت به اجاق گاز برگردد و آسیب‌ها و خطراتی را در پی داشته باشد.

تابه وک ته صاف، نوع دیگری از تابه‌های وک هستند. این تابه‌ها دقیقاً عین تابه وک ته گرد است اما با این تفاوت که ته آن صاف است. به همین خاطر در زمان استفاده از این تابه نیازی به پایه ندارید و می‌توانید مستقیماً آن را به روی شعله اجاق گاز قرار دهید.

راهنمای خرید سرویس قابلمه
حتما بخوانید

تابه وک برقی، همان طور که از نامش مشخص است، به وسیله برق کار می‌کند. اگر در آشپزی مبتدی هستید و می‌خواهید تابه وک را خریداری کنید، به شما نوع برقی آن را پیشنهاد می‌دهیم. این تابه کارایی ساده‌تری نسبت به نوع گازی خود دارد و نیازی نیست که شما مدام مواد غذایی داخل تابه را چک نمایید و یا بخواهید تابه را تکان دهید.

کدام دسته تابه بهتر است؟

تابه‌های وک با دو نوع مدل مختلف دسته تولید می‌شوند. نوع اول با دو دسته کوچک در طرفین تابه که به آن تابه وک دسته کوتاه گفته می‌شود و نوع دوم با یک دسته بلند و یک دسته مربعی شکل در کنار تابه که به آن تابه وک دسته بلند گفته می‌شود، می‌باشند؛ اما اگر مستأصل مانده‌اید که کدام نوع دسته برای شما مناسب است، ابتدا باید‌ مهارت خود را در آشپزی مورد سنجش قرار دهید. اگر مهارت کافی را دارید به شما تابه وک دسته بلند را توصیه می‌کنیم، اما اگر مهارت کافی برای کار با تابه وک را ندارید، بهتر است از نوع دسته کوتاه آن خریداری نمایید.

کدام جنس تابه وک را بخرم؟

یکی از متریال‌های استفاده شده در ساخت تابه وک، کربن استیل است. این فلز بسیار نازک است و در صورتی که تابه‌ای با این جنس خریداری کنید، ضخامت آن 2 میلی‌متر خواهد بود. این فلز‌ می‌تواند به صورت یکسان حرارت را در کل تابه وک پخش نماید. لازم به ذکر است که اکثر تابه‌های وک، به صورت دستی ساخته شده‌اند و اگر تصمیم دارید تابه وک از جنس کربن استیل خریداری کنید باید بدانید‌ که این تابه به طور کلی با دست شکل گرفته و بدون دخالت هیچ دستگاهی ساخته شده است. البته لازم به ذکر است که این جنس تابه به مرور‌ زمان خاصیت نچسب بودن خود را از دست داده و امکان دارد مواد غذایی به آن بچسبد.

راهنمای خرید تابه
حتما بخوانید

فلز دیگری که در ساخت تابه وک دخیل است، چدن می‌باشد. این فلز جزو سنگین وزن‌ها به شمار می‌آید و به علت ضخامتی که دارد دیرتر از سایر تابه‌ها گرم می‌شود؛ اما می‌تواند برای مدت زمان بیشتری گرما را درون خود نگهدارد و شما می‌توانید از آن به عنوان گرم کن غذا نیز استفاده کنید. البته لازم به ذکر است قدرت پخش حرارت و دما در این نوع از تابه‌ها یکنواخت‌تر از کربن استیل است.

تابه وک از جنس فولاد ضد زنگ نیز ساخته می‌شود. شستشوی این نوع از تابه‌ها نسبت به انواع دیگر آن سخت‌تر است. همچنین در زمان پخت شما به روغن زیادی نیاز خواهید داشت.

تابه وک نچسب، با لایه‌ای نچسب پوشانده شده است به همین خاطر به آن‌ها تابه وک نچسب می‌گویند. شاید از نظر ظاهری شبیه به تابه وک فلزی باشد اما باید بدانید که کیفیت طبخ غذا در آن چندان هم مطلوب نمی‌باشد.

میزان حرارت دهی تابه وک به مواد غذایی به چه صورت است؟

تابه وک، با ساختار یک پارچه‌ای که دارد، می‌تواند به صورت کاملاً یکنواخت حرارت را در کل تابه پخش نماید و کلیه مواد غذایی شما به صورت یکسان در معرض حرارت خواهند بود.

کدام تابه وک برای من مناسب است؟

ما سعی نمودیم جنس انواع تابه‌هایی که در بازار موجود هستند را به شما توضیح دهیم، اینکه کدام تابه وک برای شما مناسب‌تر است، به خود شما بستگی دارد. انتخاب تابه وک کاملاً مستقیم ربط به مهارت شما در آشپزی و کار با تابه دارد. همچنین تصمیم دارید چه نوع مواد غذایی را در آن طبخ نمایید تا جنس مناسبی از آن را انتخاب کنید. شما می‌توانید ‌با مراجعه به فروشگاه‌های اینترنتی، مشخصات هر محصول را مطالعه کنید تا بدانید‌ کدام تابه وک برای شما مناسب است.

راهنمای خرید زودپز
حتما بخوانید