راهنمای خرید گلیم

راهنمای خرید گلیم

گلیم به نوعی فرش و یا زیرانداز گفته می‌شود که بدون پرز بافته شده است. این محصول، با رد شدن پودها از میان تارها بافته می‌شود. همین طور دارای طرح و رنگ متنوعی است. ضمن اینکه شخص بافنده، زحمت زیادی برای بافت آن می‌کشد. به همین خاطر قیمت بالایی دارد؛ اما خرید یک گلیم مرغوب و متناسب با دکوراسیون منزل شما، نیاز به اطلاعات کافی دارد که شفق در این مطلب شما را یاری خواهد کرد.

کدام نوع گلیم برای من مناسب است؟

گلیم نیز مانند سایر محصولات و لوازم دکوراسیون، انواع مختلفی دارد. گلیم‌های سوزنی، نوعی از این محصول هستند که نقش‌هایی بر روی پود بافته و یا سوزن دوزی می‌شود؛ اما اگر محصولی ساده و بدون سوزن دوزی می‌خواهید می‌توانید به سراغ نوع ساده آن بروید. این نوع از محصول دارای دو مدل بی‌چاک و چاکدار است. در مدل بی چاک، پودها کاملاً ساده و بدون هیچ مدل و طرحی از بین تارها رد شده است و هر چند رج یک‌بار، رنگ پودها تغییر می‌کند. در صورتی که در مدل چاک‌دار، برای بافت طرح‌های هندسی و یا غیر هندسی، در زمان تغیر رنگ پود، فاصله‌ای ایجاد می‌شود. اگر به دنبال یک طرح بی‌نظیر هستید، گلیم‌های سوماک برای شما گزینه مناسبی هستند. در این مدل از محصول، بافنده بدون هیچ نقشه‌ای آن را می‌بافد و معمولاً دارای طرح‌های انتزاعی هستند. هر چه حال و هوای بافنده خوش باشد، طرح‌های شادتری را شما مشاهده خواهید کرد.

راهنمای خرید گبه
حتما بخوانید

گلیم فرش‌ها نیز عضو دیگری از این خانواده هستند. این محصول در بعضی از قسمت‌های خود مانند فرش دارای پرز است. در واقع این نوع از محصول، تلفیقی از سوماک و قالی است که قسمت‌های گل و بوته و همین طور حاشیه آن دارای پرز است.

مکان قرار گیری گلیم را مشخص کنید

قبل از آنکه برای خرید این محصول اقدام کنید، ابتدا مشخص کنید که می‌خواهید آن را در کدام قسمت از خانه خود پهن نمایید. در صورتی که کف پوش شما سنگ و یا سرامیک است، به شما نوع سوماک را توصیه می‌کنیم. چراکه پشت کار پر از گره بوده و مانع از سر خوردن و لیز خوردن گلیم می‌شود. ضمن اینکه باید توجه کنید طرح و رنگی که تصمیم دارید آن را خریداری کنید، باید با سبک دکوراسیون شما هماهنگی لازم را داشته باشد. در صورتی که می‌خواهید کمی رنگ و لعاب به خانه خود بدهید، بهتر است گلیم کردستان را خریداری کنید. در این نوع از محصول، از رنگ‌های قرمز، آبی و سبز استفاده شده است و تازگی و طراوت جالبی به خانه شما خواهد داد. البته اگر سرویس مبلمان شما از نوع استیل است، می‌توانید به سراغ سوماک سیرجان و یا ورنی آذربایجان بروید. این نوع از محصول دارای رنگ‌های طلایی است که ترکیب آن با مبلمان استیل فوق‌العاده چشم‌نواز می‌شود.

راهنمای خرید فرش پوست
حتما بخوانید

محصولی با عمر طولانی بخرید

در نظر داشته باشید اگر تصمیم دارید چندین سال از گلیمی که خریداری کرده‌اید، استفاده کنید، به شما توصیه می‌کنیم به سراغ کالایی بروید که تار آن از جنس پشم و یا ابریشم باشد. چراکه نخ پنبه عمر کمتری داشته و زودتر از ابریشم و پشم می‌پوسد.

به نوع نگهداری توجه کنید

حتماً دقت کنید اگر می‌خواهید برای مدتی گلیم خریداری شده را جمع کنید، بهتر است که آن را لول نمایید و داخل آن قرص‌های ضد بید قرار دهید. در نظر داشته باشید که تا کردن این محصول، موجب ترک خوردن و از بین رفتن کیفیت آن خواهد شد.

قیمت گلیم در بازار چقدر است؟

یکی از بی‌قیمت‌ترین نوع این محصول، گلیم فرش است. این محصول بسته به منطقه و محل تولید آن، قیمت پایه و مشخصی ندارد؛ اما به طور کلی ازآنجایی که محصول نام برده شده، جزو صنایع دستی به شمار می‌آید، مسلماً قیمت بالایی دارد و باید در زمان خرید هزینه بالایی را برای آن پرداخت کنید. ضمن اینکه ابعاد آن می‌تواند بر روی قیمت تأثیر چشم‌گیری بگذارد.